მიიღე 8%-მდე სახელმწიფო სუბსიდია იპოთეკაზე
იპოთეკის სუბსიდირების სახელმწიფო პროგრამის მიზანია იმ ფიზიკური პირების მაქსიმალური ხელშეწყობა, რომელთაც უძრავი ქონების შეძენა ან აშენება სურთ.
პროგრამის ფარგლებში, მრავალშვილიან პირებს ან ახალდაბადებული შვილის მშობლებს, შესაძლებლობა აქვთ მიიღონ 5 წლიანი სახელმწიფო სუბსიდირება იპოთეკურ სესხებზე, როგორც ახალ და ძველ აშენებულ პროექტებში ასევე სახლის მშენებლობისთვის.
რას გულისხმობს სუბსიდირების პროგრამა?
პროგრამის ფარგლებში, დეველოპერული კომპანიებისგან ან კერძო პირისგან უძრავი ქონების შეძენის/სახლის აშენების შემთხვევაში, სახელმწფო მოახდენს სესხის პროცენტის დაფინანსებას მაქსიმუმ 8%-ის ოდენობით 5 წლის ვადით. სუბსიდირებული იპოთეკური სესხის მაქსიმალური მოცულობა შეადგენს 200 000 ლარს.
200 000 ლარზე მეტი მოცულობის სესხებზე, დარჩენილი თანხა შესაძლოა დაფინანსდეს მსესხებლის თანამონაწილეობით ან ბანკის მიერ, პარალელური იპოთეკური სესხით.
პროგრამით სარგებლობის შესაძლებლობა აქვთ:
სუბსიდირების პროცენტი დაანგარიშება ხდება შემდეგნაირად:
გაეცანით იპოთეკის სუბსიდირებული სესხის ხელშეკრულებას: https://bit.ly/3RSyGCo
ყველა პროდუქტის ხელშეკრულებების სანახავად გადადით ბმულზე: https://bit.ly/3BwYxdv
| სესხის თანხა | 3000 ლარიდან |
| ვადა | მინიმალური - 6 თვე, მაქსიმალური ლარში - 240 თვე |
| ვალუტა | ლარი |
| საპროცენტო განაკვეთი (ნომინალური და ეფექტური*) | “ინდექსირებული** პროცენტი: ლარი 12.3%-დან, ეფექტური 13,17%-დან; აშშ დოლარი 8% - დან, ეფექტური 9.05%-დან; ევრო 7.5%-დან, ეფექტური 8.52%-დან |
| უზრუნველყოფა | უძრავი ქონება |
| შემოსავალი | 500 ლარიდან |
| სესხის გაცემის საკომისიო | 0.4 % მინ. 50 ლარი |
| ასაკი | 18 - 75 წელი |
| თანამონაწილეობა | 0% დან*** |
| თანამსესხებელი | დასაშვებია არაუმეტეს სამი თანამსესხებლისა (ძირითად მსესხებელს + ორი თანამსესხებელი) |
| სხვა ხარჯები | საჯარო რეესტრში უზრუნველყოფის რეგისტრაციის ხარჯი: 158 ლარიდან; საჯარო რეესტრის უზრუნველყოფის მოხსნის ხარჯი: 151 ლარიდან. |

Get up to 8% state subsidy on mortgage.
From September 1, Liberty has been involved in the state mortgage subsidy program, which aims to provide maximum support to individuals who want to buy or build a real estate.
Under the program, individuals with many children or parents of a newborn child have the opportunity to receive a 5-year state subsidy on mortgages, both in new and old built projects, as well as for the construction of a house.
What does the subsidy program mean?
Under the program, in case of purchase of a real estate / construction of house from development companies or private individuals, the state will finance the loan interest at a maximum of 8% for a period of 5 years. The maximum amount of a subsidized mortgage loan is GEL 200,000.
For loans over GEL 200,000, the remaining amount may be financed by the participation of the borrower or by the bank through a parallel mortgage loan.
The following persons can benefit from the program:
The subsidy percentage is calculated as follows:
The refinancing rate (index) is periodically determined by the National Bank of Georgia and information about it is available on the website of the National Bank of Georgia: https://nbg.gov.ge/ (Section of monetary policy); Changes in the refinancing rate (index) are carried out periodically determined by the National Bank of Georgia.
| Loan Amount | From 3,000 GEL |
| Term | Minimum - 6 months, Maximum in GEL - 240 months |
| Currency | GEL |
| Interest Rate (Nominal and Effective*) | “Indexed** interest: GEL from 11.8%, effective from 12.7%; USD from 8%, effective from 9.05%; EUR from 7.5%, effective from 8.52% |
| Income | From 500 GEL |
| Loan Disbursement Fee | 0.4 % min. 50 GEL |
| Age | 18 - 75 years |
| Co-participation | From 0%*** |
| Co-borrower | A maximum of three co-borrowers is allowed (Primary borrower + two co-borrowers) |
| Other Costs | Collateral registration fee in Public Registry: from 158 GEL; Collateral release fee in Public Registry: from 151 GEL. |